آناندا

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

برای نوزادان چه نوع بالشی بهتر هست؟

بالش ضدخفگی

بالش نوزاد از جمله وسایلی محسوب می‌شود که می‌تواند از بدو تولد کاربری مفیدی داشت باشد. همانگونه که می‌دانید کودکان بیشتر وقت خود را به خواب اختصاص می‌دهند و این نکته بسیار مهم است که راحتی و آرامششان در حد ایده‌آل و مطلوبی تامین شود. اگر به تازگی صاحب نوزادی شده‌اید که خواب راحتی نداشته و یا مدام از خواب می‌پرد، شاید مشکل از بالش او باشد. جدای از تمام این موارد، این وسیله می‌تواند در شکل‌گیری جمجمه و فرم سر نوزادان نیز تاثیر قابل توجهی داشته‌باشد. بالش استاندارد نوزاد می‌تواند به گردش خون مناسب در مغز کمک کرده و همین نکته بیان‌گر اهمیت این وسیله برای حفظ سلامتی کودک شما می‌باشد.

از آنجاییکه سیستم تنفس نوزادان و بزرگسالان با هم تفاوت دارد، بالش مخصوص بزرگسالان، می تواند جلوی دهان و بینی نوزاد را بگیرد و راه تنفس او را مسدود کند. به همین دلیل ممکن است قرار دادن نوزاد در یک گهواره، گزینه ی مناسب تر و امن تری باشد.

چرا نباید از بالش های معمولی خود برای نوزادان و کودکان نوپا استفاده کنیم؟

اگر ما روی یک بالش احساس راحتی می کنیم، دلیلی بر این نیست که این بالش برای نوزاد هم راحت و مناسب است. سیستم بدن ما و کودکان با هم متفاوت است و از طرفی مغز و جمجمه ی نوزاد درحال بزرگ شدن و شکل گیری است. پس از استفاده از هر بالشی برای کودکان خودداری کنید.

یک بالش معمولی برای پشتیبانی از سر و گردن بزرگسالان طراحی شده است. یک کودک نوپا به اندازه ی بزرگسالان متناسب و قوی نیست و خوابیدن روی بالش معمولی فشار زیادی روی گردن و شانه های او ایجاد می کند.

فشار مداوم ممکن است به ناراحتی و بی خوابی شبانه منجر شود. همچنین موجب شکل گیری وضعیت بد بدنی نوزادان می شود. بالش های نوزادی، متناسب با اندام و وضعیت بدن کودک طراحی شده است. این بالش ها ضمن داشتن پشتیبانی مناسب از بدن در حال رشد کودک، موجب خواب راحت و آرام هم می شود.

بهترین اندازه ی بالش نوزادان کدام است؟

انتخاب یک بالش مناسب برای نوزاد، اهمیت بسیار زیادی دارد. یک بالش با اندازه معمولی و استاندارد برای بزرگسالان، برای نوزادان و کودکان نوپا مناسب نیست. نوزادان باید از بالش هایی استفاده کنند که متناسب با وضعیت بدن آنها طراحی شده است.

تولید کننده های زیادی بالش هایی را ارائه می دهند که به طور خاص برای کودکان نوپا طراحی شده اند. بالش های کودکان نوپا کوچکتر از بالش های استاندارد هستند، ابعاد آن در حدود ۳۰٫۵ در ۴۰٫۶ سانتی متر و ضخامتشان حدود ۵٫۱ تا ۷٫۶ سانتی متر است.

بالش های نوزادی معمولا از بالش های معمولی بزرگسالان محکم تر هستند. اگر سر نوزاد برای مدت زمان طولانی در یک وضعیت مانده است، حالت آن را تغییر دهید تا دچار فشار در یک ناحیه نشود.

اگر بالش نوزادی در دسترس نیست، از یک بالش با اندازه استاندارد استفاده کنید. بالش های تخت برای نوزدان مناسب هستند. علاوه بر این می توانید یک حوله ی نرم را چند لا کنید و زیر سر نوزاد قرار دهید. اجازه ندهید که کودک نوپای شما به طور همزمان روی چند بالش بخوابد. اگر کودک نوپا در رختخواب است، بالش های اضافی را برداشته تا در مواقع خواب تنها یک بالش در رختخواب وجود داشته باشد. از قرار دادن بالش های اضافه و تزئینی در مجاورت کودک (در تخت یا گهواره) خودداری کنید.

از بالش های زینتی (به شکل شخصیت های کارتونی، گل و…) زیر سر نوزاد استفاده نکنید. این بالش ها معمولا بزرگ و بلند هستند و برای کودکان توصیه نمی شوند.

فاکتورهای انتخاب بالش نوزاد

به صورت میانگین نوزادان در بدو تولد در اکثر ساعات شبانه روز در حال خواب هستند. با انتخاب بالش مناسب برای آن ها می توانید تا حدودی، کیفیت خواب شان را بالا ببرید. در حال حاضر بالش هایی مناسب نوزادان و کودکان ارائه می شوند که می توانید بسته به ویژگی ها و مشخصات ظاهری و کاربردهای شان یک مدل مناسب با بودجه خود را انتخاب نمایید. در ادامه به برخی فاکتورهایی که پیش از خرید بالش باید به آن ها توجه کنید، اشاره می شود.

شکل ظاهری بالش:

نوزادان نمی‌توانند عضلات گردن خود را تحت کنترل داشته باشند، سر خود را بالا گرفته و بر روی بالش تنظیم کنند. این بالش‌ها باید به گونه‌ای ساخته شوند که موقعیت سر کودک بر روی آن، به درستی قرار گیرد و جریان خون به مغز رسیده و رشد مغزی کودک دچار اختلال نشود. علاوه بر این، بالش‌ها از گردن کودک شما حمایت می‌کنند و باعث می شوند به درستی و در موقعیت مناسب رشد کند. به طور کلی بالش‌های نوزاد باید از موقعیت کلی بدن آنها پشتیبانی کند. شکل ظاهری آن به گونه‌ای باشد که نغلتد و رول نشود. ستون فقرات کودک شما در حال شکل گرفتن است و باید شکل منحنی خود را حفظ کند، استفاده از بالش‌های معمولی و تخت می‌تواند به ستون فقرات کودک تان آسیب وارد کند. و به طور کلی این مشکلات باعث نا آرامی کودک و بی‌خوابی او شود.

بالش‌های شکلک دار برای خواب راحت‌تر:

می‌توانید از بالش‌های شکلک دار، مانند فیل، گربه و … استفاده کنید که با توجه به ظاهر خود، موقعیت سر و گردن را در شرایط بهتری قرار می‌دهند و در ساعات بیداری باعث سرگرمی کودکان می­شوند.

 

بالش‌های حفاظت از بدن نوزاد:

این بالش‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تمام بدن نوزاد را تحت تسلط و پشتیبانی قرار می‌دهند و مانع از حرکت‌های نا به جا و یا صافی سر نوزاد خواهند شد. در برخی موارد، این بالش‌ها به صورت شیب‌دار طراحی می‌شوند که می‌توانید میزان شیب آن را تنظیم کنید.

شما می‌توانید از این بالش‌ها در هنگام شیر دهی به نوزادان و یا سنین بالاتر نیز استفاده نمایید.

بالش‌های یو (U) شکل:

این بالش‌ها به شکل یو طراحی می‌شوند و علاوه بر قرار دادن سر و گردن و بدن نوزاد در شرایط مساعد؛ از حرکت‌های بی مورد و افتادن نوزاد از تخت جلوگیری می‌کنند. از این بالش‌ها نیز می‌توانید در هنگام شیردهی استفاده کنید.

بالش‌های حفاظت از سر برای جلوگیری از سندروم سر تخت (صاف) در نوزادان

سندورم سر صاف یا تخت نوعی ناهمواری در جمجمه نوزاد است که شرایط خواب نا مناسب یکی از علت‌های آن می‌باشد. نوزادانی که در هنگام خواب همیشه یک طرف سرشان روی سطحی صاف مانند گهواره، کالسکه و بالش قرار می‌دهند و جنس بالش آنها استاندارد نیست، به این سندورم دچار خواهند شد. در این راستا بهتر است از بالش‌های متناسب نوزادان استفاده کنید اما در صورتی که نوزادتان به این عارضه دچار شده است نگران نباشید. امرزه بالش‌های فرم دهنده سر نوزاد در بازار وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کنند.

این بالش‌ها نرم و لطیف هستند و یک حفره تو خالی در وسط آن قرار داده شده است، که کمک می‌کند سر و گردن نوزاد در بهترین حالت طبیعی خود قرار گیرد و به آن فشاری وارد نشود. البته این بالش‌ها ضد حساسیت و مناسب پوست نوزادان نیز هستند.

جنس بالش:

جنس بالشی که انتخاب می‌کنید یکی از فاکتورهای مهم در هنگام خرید است که شامل دو بخش می­باشد. جنس مواد درون بالش و جنس روکش که سطح بالش را می‌پوشاند. بهتر است از بالش‌هایی استفاده کنید که روکش آن به راحتی جدا شده و قابل شست و شو باشد.

جنس روکش بالش‌ها

  • پنبه
  • ترکیب پلی استر و پنبه
  • فیبر مصنوعی

در بیشتر موارد توصیه می‌شود از رو بالشی‌های پنبه‌ای استفاده شود. رنگ این رو بالشی‌ها را روشن و ترجیحاً سفید انتخاب کنید زیرا مواد سمی موجود در رنگ­ها ممکن است ایجاد حساسیت کند. همچنین جنس آن به گونه‌ای باشد که در اثر شست و شو و یا استفاده، بوی خاصی را به خود جذب نکند. روکش پنبه‌ای انتخاب کنید که ارگانیک است. پنبه‌ های ارگانیک فاقد مواد سمی، سفید کننده‌ها و رنگ‌های مضر هستند.

در صورتی که در شهرهای ۴ فصل زندگی می‌کنید می‌توانید از بالش‌های معکوس استفاده نمایید. روکش این بالش‌ها از دو جنس متفاوت است. یک سمت آن پنبه‌ای است که در فصل زمستان و پاییز استفاده می‌شود و گرمای مطلوبی را ایجاد می‌کند، سمت دیگر از جنس‌های دیگری مانند کتان نرم است که در فصل‌های گرم سال مناسب‌تر می‌باشد

جنس الیاف درون بالش

  • مموری فوم‌ها (Memory foam):

یکی از پرطرفدارترین بالش‌های نوزادان است که پیشنهاد می‌شود از این جنس استفاده شود. یکی از مهم‌ترین الیافی که برای ساخت بالش‌های نوزاد استفاده می‌شود مموری فوم‌ها هستند که باعث می‌شود به سر نوزاد شما فشار وارد نشود و شکل اصلی سر او حفظ شود. زیرا نوزادان در ابتدای زندگی خود استخوان‌های نرم دارند که بر اثر فشار ممکن است به مرور زمان تغییر شکل دهد. علاوه بر این مموری فوم‌ها صد در صد ضد آلرژیک هستند و مشکلات پوستی و تنفسی برای کودک شما به وجود نمی‌آورند. مموری فوم‌ها نه تنها ضد حساسیت می‌باشند، بلکه مقاوم به باکتری هستند و از ابتلا به عفونت و بیماری‌ها جلوگیری می­کنند.

  • لاتکس (Latex):

بالش‌های از جنس لاتکس برای پشتیبانی از گردن، شانه و ستون فقرات نوزاد بسیار مناسب است و اکثر این بالش‌ها ضد آلرژیک هستند و برای کودکان دارای حساسیت‌های تنفسی و پوستی پیشنهاد می‌شود.

  • فیبر (Fiber Fill):

این بالش‌ها از الیافی به نام پلی استر پر می‌شوند گاهی اوقات الیاف طبیعی مانند پنبه نیز در آن‌ها به کار گرفته می‌شود.

  • کانتور (Contour):

این بالش‌ها ترکیبی از مموری فوم، لاتکس و پلی فیبر هستند که اکثرا برای تولید بالش‌های نوزادان و کودکان نوپا استفاده می‌شوند.

  • پر (Feather):

برخی از تولید‌کنندگان از این نوع بالش‌ها برای کودکان استفاده می‌کنند که بافت بسیار نرم و راحتی دارند و اغلب نسبت به بالش‌ها دیگر گرانتر است. البته این نوع بالش‌ها برای بیشتر نوزادان حساسایت ایجاد می‌کنند.

به طور کلی بهتر است با مراجعه به پزشک، حساسیت کودک خود را شناسایی کنید. برخی از کودکان به پشم حساسیت دارند و در صورت استفاده از لباس و یا بالش پشمی حساسیت و آلرژی آن­ها بیشتر خواهد شد.

ضد آلرژی

یکی از موارد مهم و تأثیر‌گذار در انتخاب بالش نوزاد، قابلیت ضد آلرژیک بودن آن است. نوزادان به میزان بیشتری به میکروب‌ها، گرد و غبار و … حساس هستند و از آنجا که ساعت بسیار زیادی را در خواب می‌گذارند پوست آنها در تماس مکرر با این آلودگی ها قرار گرفته و ایجاد حساسیت و آلرژی می‌کند. بهتر است در هنگام خرید بالشی را انتخاب کنید که ضد آلرژی است. بسیاری از بالش‌های نوزادان با این قابلیت تولید می‌شوند و از مواد طبیعی و ارگانیک در ساخت آنها استفاده می‌شود.

نرمی و سفتی

پیش از خرید بالش، حتما از روی بسته بندی بالش نوزاد یا کودک را لمس نموده و فشار دهید. اگر با فشار به حالت اولیه برنگشت یعنی خیلی نرم بوده و خطر خفگی کودک وجود دارد. در مقابل اگر فشار اعمال شد و بالش هیچ حرکتی نداشت یعنی بسیار سفت است و کودک را اذیت می کند.

بنابراین باید بین نرمی و سفتی بالش تعادلی برقرار باشد. برخی والدین تصور می کنند کودکان روی بالش سفت راحت تر می خوابند و سر آن ها فرم قشنگ تری می گیرد ولی این تصور اشتباه بوده و بر روی جمجمه ای که در این سن نرم است تاثیر گذاشته و موجب بد فرمی جمجمه  و نازیبایی سر می شود.

ماندگاری و دوام

یکی دیگر از فاکتورهایی که باید هنگام خرید بالش مناسب نوزادان در نظر بگیرید این است که دوام و ماندگاری بالش چگونه است. در حالت ایده آل بالش های با جنس مموری فوم جزو بهترین بالش ها از لحاظ ماندگاری و دوام هستند.

قابلیت حمل و نقل

از آنجا که نوزادان در طول شبانه روز ساعت زیادی را در خواب هستند بنابراین اگر مسافرتی را پیش رو دارید نباید در خواب آن ها اختلالی ایجاد شود. برای این امر بهتر است بالش هایی را انتخاب کنید که قابل حمل و نقل بوده و در طول سفر هم به راحتی مورد استفاده قرار گیرد. بالشی را برگزینید که در همه جا روی سطح صاف، در ماشین، کالسکه، گهواره و … به راحتی جای بگیرد.

قابلیت شست و شو با دست و ماشین لباسشویی

شما به عنوان مادر ممکن است در تمام روز سرگرم کودک و کارهای مربوط او باشید و حتی شب‌ها نیز نتوانید بخوابید. بنابراین زمان کافی برای شست شو این بالش‌ها را با دست ندارید و یا نمی‌توانید آن را به خشک شویی ببرید. کودکان نیز در سنین کم ممکن است رختخواب خود را کثیف کنند و شما مجبور هستید مرتب آن را تمیز کنید. بنابراین بهتر است بالشی انتخاب کنید که هم روکش و هم مواد درون آن قابلیت شسشت و شو با ماشین لباسشویی را داشته باشند تا بتوانید زود به زود آن را بشویید و کودک خود را از میکروب‌ها و آلودگی‌های رختخواب حفظ نمایید. بهتر است قبل از شسشت و شو از شرایط بالش موردنظرتان در لباسشویی آگاه شوید، در شستن آنها از مواد سفید کننده و شیمیایی قوی استفاده نکنید و دمای آب را بالاتر از سی درجه نبرید.

بالش ضد خفگی

بالش ضد خفگی یک بالش حدودا ۲۵ در ۳۶ سانت است که مناسب نوزاد مخصوصا در ماه های اول می باشد. در سطح این بالش سوراخ هایی وجود دارد که اگر نوزاد با صورت بر روی بالش بخوابد؛ نسبت به بالشهای معمولی تنفس طبیعی تری را خواهد داشت. رویه بالش پارچه صد در صد پنبه و ضد حساسیت است. روکش بالش زیپ دارد، جدا می شود و قابل شستشو در ماشین لباسشویی است. اسنفج بالش نیز با دست قابل شستشو می باشد.

ممنون از همراهی شما دوستان عزیز با آناندا:))))))))

0
دیدگاه‌های نوشته