تغذیه دوران بارداری

تغذیه نیز مانند دیگر دیگر بخش های زندگی در دوران بارداری تغییرات زیادی میکند اما این تغییرات چیست؟ آیا این باور که (یک خانم باردار باید به اندازه ی دو نفر غذا بخورد.) باور درستی است؟ تغذیه دوران بارداری باید چگونه باشد؟

ولی اگر مقدار غذای یک خانم باردار زیاد اهمیت دارد چه چیزی در تغذیه دوران بارداری مهم است؟ یک تغذیه ی سالم برای بانوان باردار مقداری مورد نیاز بدن آنها و همچنین جنین از غذا ها ، میوه ها و همچنین سبزیجات و محصولات لبنی و پروتئینی می باشد. در این مقاله سعی میکنیم خوراکی های مفید  در دوران بارداری و مقدار نیاز بدن و جنین برای آنها را با هم مرور کنید . پس اگر به سلامتی خود و فرزند در راهتان اهمیت زیادی می دهید با ما در این مقاله همراه باشد.

تغذیه دوران بارداری

برای خرید انواع مانتو ها و پیراهن ها و لباس های بارداری میتوانید وارد فروشگاه آنلاین آناندا شده و از بین یک تنوع بینظیر در لباس هی بارداری خرید نمایید. یا اگر با خرید حضوری علاقه دارید میتوانید از آدرس فروشگاه آناندا استفاده نموده و برای خرید حضوری تشریف بیاورید.

از مزایای داشتن یک رژیم سالم غذایی در تغذیه دوران بارداری اطمینان شماست از این که کودک دلبندتان تمام مواد غذایی مورد نیاز خود را دریافت میکند. این خود می تواند آغازی با اطمینان برای زندگی او باشد. برای دوران بارداری باید تغذیه ای متعادل در نظر بگیرید که میزان کربوهیدرات ، پروتئین ، ویتامین ، اسید های چرب سالم و مواد معدنی مورد نیاز است.

البته برخی خانم های باردار به دلیل داشتن وضعیت خاص باید تحت نظر رژیم خاصی را دنبال کنند. اما بهتر است با دانستن برخی نکات دربارده سلامت تغذیه دوران بارداری از آن بهره ببرند و با تناسب رژیم خود از آن استفاده کنند.

بهترین تغذیه دوران بارداری

انجمن دوران بارداری از کشور آمریکا توصیه میکند که خانم ها در تغذیه دوران بارداری نسبت به مصرف خود در حالت عادی و طبیعی نیاز بیشتری مصرف کالری دارند که این نیاز حدود ۳۰ کالری بیشتر از زمان طبیعی است.

بهترین تغذیه دوران بارداری

و اما اگر از اطرافیان شما میگویند که یک خانم باردار باید به اندازه ی دو نفر غذا بخورد باید بدانید که این از اشتباهاتی است که کل سیستم اندام و سلامتی شما را بهم می ریزد. و همیشه اعتدال بهرین راه سلامتی مادر و فرزند است . در تغذیه دوران بارداری به جای این که به جای دو نفر غذا میل کنید باید مواد غذایی مورد نیاز و مفید برای رشد و سلامت کودک خود را مصرف نمایید. این کار نه تنها باعث سلامتی مادر و کودک خواهد شد بلکه تناسب اندام مادر نیز به حد خیلی کم تر بهم می خورد و بیشتر و سریعتر می تواند به حالت عادی بازگردد.

البته حجم تغذیه دوران بارداری برای مادر مولفه هایی دارد که به وسیله ی آنها می توانیم مناسب ترین اندازه تغذیه دوران بارداری را تعیین نماییم. این مولفه ها وزن خانم باردار ، میزان ورزش و تحرک خانم باردار به صورت روزانه و سن مادر در زمان بارداری می باشند .

بهترین تغذیه دوران بارداری 1

کربوهیدارت مصرفی مادر در تغذیه دوران بارداری

هر وقت که میتوانید کربوهیدرات مصرف کنید. موادی همچون ماکارونی های و نان های تهیه شده از سبزیجات و جو و لوبیا و حبوبات دیگر منابع مفید و سرشار کربوهیدرات هستند که میتوانید با سلیقه ی غذایی خود انتخاب نموده و میل فرمایید. و اما کربوهیدرات هایی مانند شیرینی ، نان سفید ، چوب شور ، بیسکوییت شور شکر و چیپس و شیرین کننده ها دوری نمایید.

پروتئین مورد نیاز مادر در تغذیه دوران بارداری

پزشکان متخصص اعتقاد دارند که در غذای روزانه ی یک خانم باردار باید باید حداقل ۷۵ گرم و حداکثر ۱۰۰ گرم پروتئین وجود داشته باشد. البته در صورتی که وزن مادر یا کودک مشکل داشته باشد و شما به عنوان یک خانم باردار احساس مشکلی می کنید یا بارداری پر خطر دارید بهتر پزشکان میزان بیشتری از پروتئین را تجویز خواند نمود.

یک خانم باردار چه میزان از سبزیجات و میوه ها استفاده نماید؟

سبزیجات از الزامات تغذیه دوران بارداری میباشند که به دلیل داشتن فیبر می توانند مشکلات گوارشی و یبوست دوران بارداری را که بیشتر خانم های باردار را آزار میدهد تسکین بخشیده  درمان نمایند . همپنین میوه ها و سبزیجات دارای مقادیری از بتا کاروتن ها ، ویتامین هایی نظیر ویتامین آ و ویتامین ث ، ریبوفلاوین ، انواعی از ویتامین های گروه ب ، ویتامین ای و کلسیم و اسید فولیک و دیگر مواد معدنی و مغذی می باشد . موادی همچون کلسیم و اسید فولیک برای خانم های باردار بسیار مهم می باشد و گاه به صورت داری نیز تجویز میگردد.

مواد معدنی و مغذی در دوران بارداری

خانم های باردار می توانند بهترین و تنوع ترین لباس بارداری و تعداد زیادی از مدل ها را با سلیقه ی خود و همراهانشان در فروشگاه ما انتخاب نموده و سفارش دهند. فقط وارد سایت آناندا شده یا به فروشگاه آناندا  که آدرس آن در همین سایت قرار دارد سر بزنند و لباس بارداری مورد نظرتان را انتخاب کنید.

 

میزان حبوبات در تغذیه دوران بارداری چگونه می باشد؟

انواع حبوبات به صورت خشک شده برای خانم های باردار که به کربوهیدرات سالم نیاز دارند مفید می باشد. همچنین برای تامین کربوهیدرات سالم برای بدن در دوران بارداری خانم ها می توانند از میوه ها و سبزیجات نشانه دار نیز بهره گرفت. انواع حبوبات میزان بالایی از مواد مغذی را دارا می باشند و حاوی انواعی از ویتامین ها گروه ب مانند. ب۱ ، ب۲ ، بیاسین ، فولات ، و همچنین ریز مغذی هایی مثل سلنیوم ، روی و منیزیم نیز هستند.

 رژیم تغذیه دوران بارداری

این مواد برای رشد متناسب همه قسمت های بدن جنین مناسب می باشند و کودک را در رشد یاری خواهند کرد. و از ایجاد برخی از بیماری ها در جنین جلوگیری می کنند. از جمله مهمترین این بیماری ها بیماری مهره شکافدار یا اسپینا بیفیدا است که می توان به وسیله تغذیه سالم دوران بارداری از آن جلوگیری نمود. و یا خطر ابتلا به آن را به شدت کاهش داد. این مواد غذایی که انرژی مورد نیاز برای رشد جنین را تامین می نمایند و به ساخت بافت های درون ریز بدن مانند جفت کمک می کنند.

فیبر مورد نیاز مادر در تغذیه دوران بارداری

همانطور که گفته شد مصرف فیبر به صورت روزانه در تغذیه دوران بارداری برای جلوگیری از یبوست آزار دهنده کمک می نماید و همچنین از هموروئید پیشگیری می نماید . در تغذیه دوران بارداری می توانید ۲۰ تا ۳۵ گرم فیبر به صورت انواع سبزیجات و غلات و حبوبات و همچنین میوه ها ی گوناگون دریافت نمایید. اما دقت نمایید که محصولاتی که تصفیه شده اند برای شما و کودکتان مفید نمی باشند.

آهن مورد نیاز مادر ها در رژیم تغذیه دوران بارداری

برای خرید لباس های بارداری در مدل های خاص و متفاوت از طریق سایت فروشگاهی آناندا به صورت خرید آنلاین و یا با مراجعه به فروشگاه آناندا به صورت حضوری خرید نمایید.

میزان مصرف چربی در تغذیه دوران بارداری چگونه باشد؟

مواد غذایی که دارای چربی زیاد می باشند مانند سرخ کردنی ها  ، محصولاتی که اسید چرب ترانس دارند و چربی های غیر اشباع مواد غذایی غیر سالم می باشند. اما همیشه به یاد داشته باشید که بدن به همه چیز نیاز دارد و چربی ها باید به صورت متعادل مصرف شوند . اما بهتر است که چربی که استفاده میکنید چربی سالم باشد.

از اسید چرب های ضروری مثل امگا ۳ غافل نباشید. که در رشد فرزند شما تاثیر زیادی خواهد داشت. مواد غذایی دیگر که دارای اسید چرب سالم هستند مانند گردو ، کدو حلوایی آووکادو ، تخم آفتاب گردان ، بذر کتان ، روغن زیتون ، ماهی چرب بهره ببرید. و ماهی چرب و روغن زیتون را فراموش نکنید. این مواد غذایی به کودک شما کمک می کنند که رشد ی خوب  داشته باشد و وضعیت سلامت شما را نیز متعادل می کنند.

مایعات در تغذیه دوران بارداری

مایعات از مهمترین بخش های تغذیه در بارداری به شمار می آید. خانم های باردار باید روزانه حداقل ۸ لیوان آب مصرف نمایند. مصرف آب میتواند از این مقدار بیشتر باشد. که هر چه بیشتر هم باشد بهتر است. و اما از نوشیدن انواع نوشیدنی های کافئین دار بدون برنامه پرهیز نماید. از میزان نوشیدنی های کافئین دار در دوران بارداری باید کاسته شود و به مقدار کمتر از ۲۰۰ میلی گرم برسد. عفونت ادرار می تواند در دوران بارداری خطرناک باشد . با نوشیدن هر چه بیشتر آب می توانید از عفونت ادرار در دوران بارداری جلوگیری کرده و مراقب سلامتی خود و کودک خود باشید.

مایعات رژیم تغذیه دوران بارداری

جایگاه ویتامین در تغذیه دوران بارداری

در دوران بارداری در صورتی که مجبور به استفاده از دارو های مکمل هستید باید به بروشور کنار آن دقت کنید. بهترین مکمل غذایی برای در دوران بارداری مکملی است که دارای مقدار متعادلی از انواع مواد غذایی مورد نیاز بدن باشد. با توجه به این که دوران بارداری بسیار حساس می باشد استفاده مقدار بیشتر از دز مصرفی مکمل را سریع تشخیص میدهد. اگر مایل به مصرف مکمل های دارویی و یا مکمل های هستید بهتر است با پزشک خود درباره ی آن مشورت نمایید.

تغذیه دوران بارداری و اسید فولیک

اسید فولیک از ویتامین های مهم مورد نیاز بدن خانم ها به شمار می رود . و این نیاز در دوران بارداری بیشتر می شود. فولیک اسید در تشکیل گلبول های سفید خون نقش دارد و همچنین تولید سیگنال های خاص سیستم عصبی را مورد تحریک قرار می دهد. از کار های دیگر اسید فولیک می توان به عنوان کمک کننده به ساخت دی ان ای اشاره نمود.

این کار ها توانسته اند اسید فولیک را به یک ویتامین حیاتی تبدیل نمایند. از کار های دیگری که اسید فولیک در رشد جنین به عهده دارد جلوگیری از نقص لوله عصبی در کودک می باشد. مصرف ۴۰۰ میلی گرم از اسید فولیک در روز قبل از بارداری و حداقل مقدار ۶۰۰ میلی گرم در روز در زمان بارداری مورد تایید متخصصان می باشد. منابعی که می توانند به شما کمک کنند . اسید فولیک مورد نیاز را با تغذیه دوران بارداری برای خود و کودکتان تامین نمایید : انواع سبزیجات پخته و برگی ، جگر پخته شده ، غلات غنی شده ، مارچوبه و لوبیا سفید و .. می باشند.

جایگاه ویتامین ب۵ در تغذیه دوران بارداری

این ویتامین از ویتامین های مهم ایت که در فعالیت های متابولیکی بدن نقش مهمی دارد و فعالیت های بدن را تنظیم می نماید. پس با توجه به این که میزان متابولیک بدن در دوران بارداری بسیار بالاس از ویتامین های ضروری این دوران به شمار می آید. این ویتامین را می توانید از ۴ تا ۷ میلی گرم مصرف نمایید . از مواد غذایی که سرشار از ویتامین ب۵ هستند می توان به : گوشت مرغ و گوساله ، غلات و سیب زمینی  ، زرده تخم مرغ و کلم بروکلی اشاره نمود.

از ویتامین های دیگر گروه ب مورد نیاز در دوران بارداری می توان ویتامین ب۱۲ ، ب۶ ، ب۳ ، ویتامین ب۲ و ب۱ اشاره نمود. همینطور مصرف ویتامین آ نیز در تغذیه دوران بارداری دارای اهمیت می باشد.

جایگاه ویتامین ب5 در تغذیه دوران بارداری

مجله آناندا اطلاعاتی که برای یک بارداری سالم نیاز داری در اختیار شما قرار خواهد. منتظر نظرات سازنده ی شما عزیزان در بخش دیدگاه ها هستیم. برای خرید تنوع گسترده ای از لباس بارداری با بهترین قیمت و زیبا ترین مدل ها به صورت آنلاین و حضوری وارد سایت فروشگاهی آناندا شوید.

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *