دانستن اطلاعاتی درباره تغییرات بدن در دوران بارداری به شما کمک میکند که از بدنتان آگاهی بیشتری داشته باشید و نیازهای آن را بدانید.

در ضمن این آگاهی و اطلاعات در حفظ آرامش شما و جنین شما در این دوران بسیار موثر است زیرا اگر بدانید که تغییرات بدن در دوران بارداری از نظر بیولوژیکی کاملا طبیعی است، پس خیالتان آسوده تر خواهد بود و از این دوران بسیار شگفت انگیز و زیبا بهره کافی را برده و به جای استرس و نگرانی لذت خواهید برد.

درعین حال دانستن این موضوع بسیار مهم است که هر بارداری با بارداری دیگر متفاوت است، این بدین معناست که حتی برای یک شخص بارداری اول و دوم ممکن است متفاوت باشد و همینطور بارداری یک شخص با شخص دیگر ممکن است اصلا شبیه به هم نباشند. پس باید بدانید که برخی تغییرات ممکن است در این دوران برای شما خفیف تر، شدیدتر یا اصلا ایجاد نشود. پس اصلا جای نگرانی نیست.

اولین نکته ای که برای شروع به این دوران به آن نیاز دارید دانستن اطلاعاتی درمورد علائم اولیه ی بارداری است.

اولین نشانه های بارداری ممکن است چند هفته (حدود ۳ هفته) پس از بارور شدن تخمک بروز کند. از علائمی که نشانه ی بارداری است میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

علائم اولیه بارداری

۱- تاخییر در پریود؛ برای خانم هایی که برای بارداری اقدام کرده اند تاخییر در عادت ماهانه برای حدود بیش از ۱۰ روز میتواند نشانه ی خبری خوش برای ۹ ماه دوران دوست داشتنی باشد. پس بهتر است برای مطمئن شدن برای انجام آزمایش به پزشک خود مراجعه کنید.

۲- تهوع بارداری: یکی از شایع ترین تغییرات بدن در دوران بارداری ، تهوع همراه با استفراغ یا بدون استفراغ است که البته شدت آن در تمام مادران یکسان نیست.این تهوع در برخی مادران دراوایل صبح شدیدتر می باشد.

۳- لکه بینی یا خونریزی: هر نوع خونریزی در بارداری ممکن است خطرناک باشد خصوصا از هفته ۲۰ به بعد. اما اگر خونریزی تا یک هفته الی ۱۰ روز پس از بارداری رخ دهد علت آن میتواند خونریزی لانه گزینی باشد وجای نگرانی نیست.

۴- تکرر ادرار: یکی از عوامل شناخته شده در این دوران افزایش حجم و تکرر ادرار است که غالبا از اوایل هفته ششم آغاز می شود.

۵- خستگی: احساس خستگی در سه ماهه اول و گاهی در اواخر بارداری بسیار شایع است که میتواند به دلیل تغییرات هورمونی یا کم خونی باشد. برای کاهش عوارض آن با پزشک خود در ارتباط باشید.

۶- ویار: هوس غذایی یا احساس بیزاری به غذا، بو، حتی در مواردی رنگ را ویار بارداری می نامند که یکی از شایع ترین تغییرات بدن در دوران بارداری می باشد.

۷- گرفتگی عضلات: گرفتگی عضلات پا، شکم، کمر یکی از عوارض رایج در دوران بارداری است. با استفاده از دوش آب گرم و روغن مالی میتوانید عوارض آن را تا حدی کاهش دهید.

تغییرات خلقی در دوران بارداری (تغییرات بدن در دوران بارداری)

نوسانات احساسی از طیف خفیف تا شدید در این دوران اتفاق می افتد که کاملا طبیعی است. تلاش کنید آرامش خود را در این دوران حفظ کنید.

آنچه تا کنون ذکر شد مواردی بود که اکثر مادران باردار ممکن است با آن مواجه شوند. تغییرات و عوارض دیگری که مادران در دوران بارداری ممکن است با آنها مواجه شوند عبارتند از:یبوست بارداری ،کمردرد، واریس، تغییرات پوستی، خارش پوست، تنگی نفس، خون دماغ شدن، ورم مفاصل، کشیدگی و ترک پوست، افزایش ترشح بزاغ، اختلالات خواب و تغییرات بینایی.

برای مادران عزیز بهتر است که با مشاور و پزشک متخصص خود در این دوران در تماس باشند تا برای کاهش یا کنترل عوارض باداری راهنمایی های لازم را دریافت کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *