باید و نباید های تغذیه خانم های باردار

تغذیه دوران بارداری

سوالات زیادی در دوران بارداری به سراغ خانم ها می آید. که البته لازمه ی سلامت در بارداری است. و حتی به شدت در سلامتی ارگان های بدن حتی بعد از بارداری اهمیت دارد.

چیز هایی که در این مقاله بررسی خواهیم کرد به سه دسته اصلی تقسیم می شوند :

  • اول ویتامین ها املاح و دیگر چیز هایی که برای خانم های باردار مفید هستند .
  • دوم این که یک خانم باردار باید از خوردن چه موادی باید اجتناب کند؟ و چه موادی در بارداری و شیردهی منع مصرف دارند؟
  • سوم این که خانم های باردار چه چیزهایی را می توانند. بدون نگرانی بدون نگرانی میل کنند؟
برای خرید انواع لباس بارداری از جمله مانتوها و پیراهن های بارداری خاص و شیک می توانید. به فروشگاه آنلاین آناندا مراجعه نمایید. و از بین تنوع بی نظیری که برای لباس بارداری شما عزیزان  تدارک دیده ایم، انتخاب نمایید. همچنین اگر مایل به خرید حضوری هستید به فروشگاه آناندا که آدرسش را در سایت قرار داده شده است سر بزنید.

تغذیه دوران بارداری

در صورتی که این سوالات ذهن شما را نیز به عنوان یک زن باردار ی مردی که میخواهد. با توام وجود در این دوره از زندگی در کنار همسرش باشد. درگیر کرده است می توانید ما را در این مقاله کاملا کاربردی همراهی نمایید.

برای رشد و سلامتی فرزند در دوران بارداری چه کنیم:

اگر نگران سلامتی خود و رشد فرزندتان در دوران طلایی رشد کودک هستید. حتما به غذا ها و میوه و سبزیجات مصرفی در دوران بارداری دقت کنید:

اسید فولیک :

از همه ترین عناصر در رشد فرزند شما به حساب می آید. که متاسفانه اکثر خانم ها با کمبود اسید فولیک روبرو هستند. که این کمبود نیز در دوران بارداری بیشتر می شود. باید کسب اسید فولیک بجز دارو ها و مکمل ها میتوانید از بسیاری از میوه ها کمک بگیرید. که در بین میوه های دارای اسید فولیک موز از رتبه ی بالاتری برخوردار است . و اما سبزیجاتی که می توانند به ما کمک کنند. تا اسید فولیک بیشتری دریافت کنیم. میتوان به اسفناج ، بروکلی و گوجه اشاره نمود . زرده ی تخم مرغ نیز منبعی غنی از اسید فولیک می باشد.

آهن :

و اما آهن که از عناصر لازم برای رشد کودکان در سنین مختلف از جمله در دوران جنینی است. و این عنصر هم مانند اسید فولیک در خانم ها کم است و در بارداری به دلیل استفاده همزمان مادر و فرزند از این عنصر کمبود آن بیشتر حس می شود. و اما این آهن نیز در بسیاری از مواد خوراکی وجود دارد که استفادهی آنها به خانم های باردار توصیه می شود. گوشت را میتوان منبعی سرشار از آهن دانست همچنین حبوباتی همچون عدس ، لوبیا ، نخود و کنجد نیز منابع غذایی هستند که دارای آهن زیادی میباشند. و اما در آخر ذرت و انواع خشکبار نیز برای تامین آهن میتوانند در برای رشد کودک در دوران بارداری به شما کمک کنند.

تغذیه دوران بارداری

ید :

و اما عنصر بعدی که وجود آن برای رشد کودک بسیار مهم و پر اهمیت است. عنصر ید می باشد. اولین چیزی که برای تامین ید بدن استفاده می شود نمک ید دار است . و اما دیگر خوراکی هایی که می توانند در تامین ید بدن موثر باشند. سبزیجات دریایی ، سیب زمینی پخته ، شیر ، جلبک دریایی به صورت خشک شده ، ماهی کاد و … می باشد. که قبل از استفاده از آنها بهتر است مطمئن شوید برای دوران بارداری مناسب است.

کلسیم :

و اما کلسیم که برای رشد استخوان های فرزندتان و همچنین سالم ماندن استخوان ها و دندان های خود مادر اهمیت بسیار بالایی دارد . اگر می خواهید فرزندی با استخوان های قوی به دنیا بیاورید و در دوران بارداری و بعد از آن وجود دندان های خراب و همچنین آثار کمبود کلسیم در دوران بارداری مانند ضعیف شدن استخوان ها رنج نبرید. باید از مواد غذایی دارای کلسیم برای تامین کلسیم مورد نیاز در دوران بارداری استفاده نمایید. کلسیم در انواع محصولات لبنی به وفور یافت میشود که مهمترین این محصولات شیر می باشد. همچنین گل کلم و کلم برگ از منابع سرشار کلسیم به شمار می روند.

تغذیه دوران بارداری

در مورد مواد غذایی مورد نیاز بدن خود میتوانید با پزشک مشورت نمایید. و با انجام آزمایش و علائم دیده شده مواد غذایی که بیشتر در تغذیه دوران بارداری نیاز داری مصرف نمایید. ولی برخی از مواد برای تمام خانم های باردار تجویز می شوند که میتوانند به سلامتی و برطرف کردن کمبود های بدن در بارداری کمک زیادی بکنند.

نباید های دوره بارداری

و اما می رسیم به بخشی از مواد غذایی که در بارداری منع مصرف دارند و می توانند سلامتی جنین را به خطر بیندازند. حالا با بخشی از این مواد غذایی آشنا می شویم. دوران بارداری ، دورانی مملو از تغییرات بسیار زیاد میباشد. که بخشی از این تغییرات ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن خانم های باردار و قدرت دفاعی بدن آنهاست و با توجه به این که ممانعت های زیادی در استفاده از دارو در دوران بارداری وجود دارد. پس بهتر است خانم های باردار در این دوران باید به شدت مراقب سلامتی خود باشند و از به وجود آمدن هر بیماری جلوگیری نمایند. دوران بارداری

این خود مراقبتی میتواند با دانستن اطلاعاتی از مضرات غذایی در دوران بارداری بسیار آسانتر شود. تا از به وجود آمدن هرگونه بیماری عفونی و عفونت ها به دلیل ضعیف شدن سیستم ایمنی جلوگیری شود. تا این عفونت ها که معمولا به شکلی پیچیده تر از عفونت ها در زمان های دیگر رخ میدهند. سلامتی مادر و رشد و سلامتی فرزندی که در راه است را به خطر نیندازد.

از نکات زیر پیروی نمایید:

  • اولین چیزی که در این مواد اولیه اهمیت زیادی دارد این است که شما در فرایند آماده سازی مواد غذایی و بسته بندی و همچنین نگهداری هر گونه مواد غذایی ( بهتر از مواد غذایی را تازه تازه مصرف نمایید.) تا حد ممکن و با احتیاط هر چه بیشتر نکات بهداشتی را مد نظر قرار دهید.
  • از مواد غذایی مضر در تغذیه دوران بارداری اجتناب نمایید. ( این مواد غذایی که برای سلامتی مادر و جنین در دوران بارداری مضر می باشند در بخش بعد آمده است.)

شیر در تغذیه دوران بارداری

 

خانم های باردار متنوع ترین لباس بارداری را با کمترین قیمت تنوع زیادی در مدل و رنگ و طرح  با سلیقه ی خود و همراهان عزیز آنها در فروشگاه آنلاین آناندا سفارش دهند. کافیست وارد سایت فروشگاهی آناندا شده و خرید خود را ثبت نمایید. یا به فروشگاه آناندا سر بزنند و انواعی از لباس بارداری مورد نظر خود را انتخاب کنید.

 

چه مواد غذایی در تغذیه دوران بارداری استفاده نشوند؟

محصولا لبنی و مخصوصا شیر به صورت خام :

حتما قبل از میل کردن شیر آن را بجوشانید. و از مصرف شیر به صورت خام خودداری نمایید. از مصرف تمام محصولات لبنی که از شیر خام تولید شده اند و مشخصه ای خاص (تولید شده با شیر خام) روی آنها به چشم می خورد پرهیز نمایید. در دوران بارداری از پنیر های نرم مثل کاممبرت یا پنیر های فرآوری شده استفاده نکنید. و هنگام مصرف پنیر پوسته ی آن را جدا نمایید.

مرغ ، ماهی و گوشت در تغذیه دوران بارداری :

ماهی ها غذا های سودمند و پرفایده ای هستند. اما در دوران بارداری باید با دقت مصرف شوند. اول اینکا از مصرع هرگونه ماهی یا غذای دریایی به صورت خام و حتی نیمه خام مانند صدف و سوشی جدا خودداری کنید. از ماهی هایی که دودی شده اند و برخی ماهی مثل ماهی لاکس و ماهی های آزاد دودی نیز پرهیز نمایید .

دوم اینکه از مصرف ماهی هایی که دارای چربی بالایی هستند. مانند ماهی های تن ، اره ماهی و ماهی هالیبوت و هر گونه ماهی پرچرب دیگر در دوران بارداری خودداری نمایید. این اکثر این ماهی ها آلوده به یک سری فلز سنگین هستند. فلزات سنگین دارای قابلیت نفوذ در اندام های داخلی آبزیان را دارند پس از خوردن این اندام ها نیز خودداری کنید .

دوران بارداری

از خوردن هر گونه سوسیس و گوشت و تخم مرغ به صورت نیمه خام و نپخته خودداری کنید. برخی غذا ها که دارای گوشت سوسیس و تخم مرغ خام هستند. میتوان به تخم مرغ عسلی ، گوشت دودی ، ژامبون خام ، سوسیس های دودی ، میرامیسو خانگی که دارای تخم مرغ خام است و… اشاره نمود.

برای خرید انواع خاص و شیک  لباس های بارداری با مدل های زیبای و شیک سایت آناندا را سرچ کنید. خرید خود را به صورت آنلاین و یا از طریق  فروشگاه آناندا به صورت حضوری انجام دهید.

نوشیدنی هایی که در دوران بارداری نباید استفاده کرد:

در دوران بارداری از مصرف الکل و نیکوتین به صورت جدی دوری کنید. اگر افرادی به شما میگویند که مقدار کم الکل در دوران بارداری خطری برای شما ندارد. بدانید که این حرف از لحاظ علمی ثابت نشده است. پس به طور کلی از مصرف الکل پرهیز نمایید. هنگام مصرف غذا ها سس ها و شیرینی ها دقت کنید که حاوی الکل نباشند.

برای احتیاط بهتر است. تنها میزان خیلی کم از نوشیدنی های دارای کافئین مصرف نمایید. حداکثر میزان قهوه ای که مصرف میکنید. را به ۲ تا ۳ فنجان کاهش دهید و یا چای سبز یا سیاه را بیشتر از ۴ فنجان میل نکنید. توجه نمایید که نوشیدنی کولا ، چای و قهوه ی سرد ، هر گونه نوشیدنی انرژی زا و مواردی از این قبیل نیز دارای مقداری کافئین هستند. و در دوران بارداری باید مراقب میزان مصرف خود باشید.

برای احتیاط بهتر است از آب میوه های حرارت ندیده و تازه از انواع میوه ها و سبزیجات در رستوران ها و آب میوه گیری های بیرون استفاده کنید . و از نوشیدن نوشیدنی های حاوی گنه گنه مثل آّب تونیک (که دارای عصاره تلخ  گازدار جوهر گنه گنه است.) لیمو ترش و مواردی از این قبیل در دوران بارداری اجتناب نمایید.

هرگونه مواد اعتیاد آور

لازم به ذکر نیست که باید از مصرف سیگار ، الکل ، مواد مخدر و هر گونه مواد اعتیاد آور پرهیز نمایید و حتی سعی کنید در دوران بارداری در محیط های استعمال دخانیات قرار نگیرید. الکل همچون سمی روی سیستم اعصاب و همچنین مغز اثر میکند و از مهمترین دلایل تولد نوزاد های ناقص به شمار می رود. پس از مصرف آن حتی به مقدار خیلی کم در دوران بارداری اجتناب نمایید.

سلامت تغذیه دوران بارداری

سیگار کشیدن در دوران بارداری و حتی قرار گرفتن در محیطی که سیگارهای دارای نیکوتین استعمال میشوند برای مادر و جنین خطرناک است . سیگار با داشتن ۵۰۰۰ ماده شیمیایی که همه آن ها به شدت آسیب رسان هستند و البته نیکوتین میتواند جنین شما را با آسیب های جدی روبرو نماید. در خانم های بارداری که سیگار میکشند. احتمال ایجاد تولی زودرس و نقص در تولد به شدت بالاست . کودکانی که مادر آنها سیگاری است دچار آسم ، التهاب ریه ، آلرژی ، برونشیت و دیگر بیماری های مرتبط می شوند. و متاسفانه خطر مرگ ناگهانی کودک نیز وجود خواهد داشت.

و اما مصرف مواد مخدر که باید از آن پرهیز نمایید . میتواند رشد کودک را به شدت تحت تاثیر خود قرار دهد. و یا در حالات بدتر موجب مرگ کودک یا نقص در تولد او شوند. از مطرح کردن مشکل اعتیاد با پزشک خود خجالت نکشید. بهتر است به مراکز تخصصی در مشاوره اعتیاد بروید و مشکل خود را مطرح نمایید. تا دوران بارداری بهتری داشته باشید.

دارو های دارای منع مصرف برای تغذیه دوران بارداری

در تغذیه دوران بارداری به یاد داشته باشید. که بعضی از دارو ها برای شما و جنین شما خطر دارند. اگر نیاز است دارویی را به طور منظم مصرف نمایید. حتما با پزشک خود درباره ی آن مشورت کنید. همچنین در صورتی که بیمار هستید. باید به پزشک خود در مورد بارداری اطلاع دهید. و اگر دارویی را از داروخانه خریداری می کنید. به حتما به مسئول داروخانه بگویید که باردار هستید.

دارو های منع مصرف در دوران بارداری

از این که ما را در مجله آناندا با مطالبی که شما را به سمت یک دوران بارداری سالم هدایت میکنند. همراهی کردید خوشحالیم. منتظر پیشنهادات سازنده ی شما در بخش دیدگاه های سایت لباس بارداری آناندا هستیم. برای خرید لباس بارداری در سایز های مختلف و با بهترین قیمت به صورت آنلاین و حضوری کافیست وارد سایت فروشگاهی آناندا شوید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *