دوران بارداری یکی از حساس ترین مراحل در زندگی هر زن به حساب می آید. البته این دوران دغدغه خاص خودش را دارد  زیرا رحم رفته رفته بزرگ شده و معمولا لباس هایی که تا دیروز برای خانم باردار اندازه بوده، تنگ و غیر قابل استفاده می شود. حتی ممکن است یک روز از خواب بلند شوید و ببینید شلواری که تا دیروز به راحتی دکمه آن را می بستید را نمی توانید بپوشید. به همین دلیل  باید به فکر خرید لباس بارداری مناسب و مخصوص دوران بارداری باشید.

جالب است بدانید اکثر خانم ها به دلیل اینکه دوست ندارند دیگران از حاملگی آن ها باخبر شوند معمولا از پوشیدن لباس تنگ در بارداری خودداری می کنند اما متاسفانه عده ای بر طبق عادت همیشگی خود اصرار دارند تا لباس های جذب بپوشند. بدون اینکه از خطرات و عوارض آن اطلاعی داشته باشند. اگر از آن دسته افراد هستید که به لباس های تنگ علاقه دارید بهتر است این مقاله را تا آخر بخوانید.

عوارض پوشیدن لباس تنگ در دوران بارداری

عوارض لباس تنگ در دوران بارداری:

  1. درد شکم

از مهم ترین عارضه پوشیدن لباس تنگ در بارداری درد درناحیه شکم و رحم است. حتی این درد گاهی به قفسه سینه و بازوها نیز ادامه دارد. چه بسیار خانم هایی که برای این موضوع به پزشک مراجعه می کنند غافل از اینکه علت را بدانند. پزشک پس از بررسی آن ها متوجه می شود که علت این موضوع استفاده از لباس و شلوار و لباس های زیر تنگ و فنر دار بوده است.

  1. ریفلاکس معده

دومین عارضه ای که خانم های باردار از آن شکایت دارند سوزش معده و ریفلاکس است. در دوران بارداری به این دلیل که اشتهای مادر برای غذا درست کردن بیشتر می شود خطر ترش کردن و ریفلاکس معده نیز زیادتر است. در دوران بارداری این مشکل چند برابر می شود. به همین دلیل بهتر است از ماه سوم به  پوشیدن شلوار و لباس های گشاد عادت کنید.

  1. عفونت های واژینال

معمولا در لباس های تنگ امکان جابجایی هوا وجود ندارد به همین دلیل بستر را برای رشد انواع باکتری ها و قارچ ها فراهم می کند. این بیماری ها در خانم ها چند برابر آقایان است. خصوصا در خانم های باردار که امکان نظافت آن ناحیه کمی دچار مشکل می شود. توصیه می شود قبل از اینکه به این بیماری دچار شوید از بروز آن پیشگیری کنید. از پوشیدن لباس های زیر تنگ و چسبان خودداری کنید. معمولا لباس هایی بپوشید که جنس آن ها نخی و پنبه ای بوده و حدالامکان کمی گشادتر از اندازه شما باشند.

  1. عفونت های قارچی زیر بغل و کشاله ران

معمولا به دلیل اینکه در دوران بارداری اندازه سینه ها کمی بزرگ می شود، استفاده از پوشیدن لباس زیر خنک و نخی اهمیت زیادی دارد. زیرا به علت پف کردن و بزرگ شدن سایز شکم و سینه، چین و چروک هایی در این ناحیه ایجاد می شود.. به دلیل اینکه در این محدوه هوا جابه جا نمی شود، هنگام عرق کردن بدن، نواحی زیر چین و چروک ها خیس باقی می ماند. دراین حالت، بدن مستعد ابتلا به عفونت های قارچی است. حال پوشیدن لباس های زیر و روی تنگ این علائم را دوبرابر می کند و مشکلات زیادی را برای خانم باردار ایجاد می کند.

اختلالات تنفسی

از دیگر عوارض پوشیدن لباس تنگ در بارداری مشکلات تنفسی خانم باردار است. پوشیدن لباس های فنر دار یا لباس یا تیشرت های تنگ باعث می شود که گردش خون در بدن مادر کند شود و مادر نتواند به درستی نفس بکشد. این اختلال تنفس در جنین نیز تاثیر منفی می گذارد و گردش خون در رحم را با مشکل مواجه می کند. به همین دلیل به مادران باردار توصیه می شود با پوشیدن لباس های گشاد و راحت، امکان بهبود گردش خون را به بدن بدهند.

اختلال در آرامش

می دانید که پوشیدن لباس های تنگ به مدت طولانی آرامش را از فرد می گیرد. در دوران بارداری این موضوع چندین برابر بدتر است. معمولا بسیاری از خانم های باردار را می بینید که به محض رسیدن به خانه دوست دارند لباس های خود را در بیاورند و آزادتر باشند. زیبایی و شکیل بودن به هر قیمتی امکان پذیر نیست و باید عوارض آن را به جان بخرید. توصیه می شود حتی لباس های بیرون خود را چند سایز بزرگتر تهیه کنید. مخصوصا خانم های بارداری که مجبورند مدتی از وقت خود خارج از خانه بگذرانند.

نکاتی درباره پوشش مناسب در دوران بارداری

معمولا خانم های باردار همه از ورم پا شکایت دارند. در این دوران باید از پوشیدن لباس تنگ در بارداری و کفش های تنگ و نوک تیز و پاشنه بلند خودداری شود. حتی در این دوران ممکن است ابتلا به عفونت های قارچی پا نیز افزایش یابد. برای پیشگیری از این بیماری لازم است از جوراب های نانو و نخی استفاده شود که پا در کفش بیش از حد عرق نکند.

سعی کنید لباس های خوش رنگ و روشن بپوشید و از پوشیدن رنگ های تیره با جنس نایلونی خودداری کنید.

لباس بارداری

سعی کنید در این دوران از شلوار های خنک و گشاد استفاده کنید که بتواند رطوبت اضافی را از پاها دفع کند وامکان جابه جایی هوا را در ناحیه تناسلی داشته باشد. پوشیدن شلوار جین، حتی گشاد نیز باعق عدم تبخیر رطوبت در بدن شده و شانس ابتلا به عفونت های زنانگی و مشکلات پوستی را در مادران عزیز بیشتر می کند.

مجله آناندا همواره به دنبال بهترین راهکارها و نکات جهت مراقبت های دوران بارداری برای مادران گرامی بوده و با دنبال کردن مجله آناندا همواره در سلامت دوران بارداری خود بکوشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *