آناندا

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

استفاده از لوازم آرایش در بارداری

استفاده لوازم آرایشی در بارداری

استفاده از لوازم آرایش در بارداری

لوازم آرایشی در بارداری

مصرف ضدآفتاب در بارداری

در این مقاله قرار است به استفاده از لوازم آرایش در بارداری اشاره کنیم . از آن جایی که «ماسک حاملگی» در معرض نور خوشید تشدید می‌شود، بهتر است استفاده از ضدآفتاب را هنگام بیرون رفتن از منزل فراموش نکنید و از کلاه برای جلوگیری از تابش مستقیم خورشید استفاده کنید. اگر علاقه به برنزه کردن پوست خود با نور خورشید دارید، بهتر است بدانید که کرم‌های برنزه‌کننده آسیب کمتری نسبت به تابش بی‌وقفه‌ی خورشید خواهند داشت.با وجود اینکه آسیب‌رسانی ترکیبات استفاده شده در کرم‌های ضدآفتاب در بارداری اثبات نشده است، ولی برای احتیاط بیشتر پیشنهاد می‌شود در این دوران از ضدآفتاب‌های غیرشیمیایی استفاده کنید. در نظر داشته باشید که کرم‌های آرایشی را نمی‌توانید به جای ضدآفتاب استفاده کنید. اکسید روی و دی‌اکسید تیتانیوم موجود در ضدآفتاب‌ها خطری برای بارداری ندارند.

مصرف کرم لایه‌بردار در حاملگی

می‌توانید در دوران بارداری از کرم‌های لایه‌بردار طبیعی که از میوه‌ها تهیه شده استفاده کنید. در این دوران از لایه‌بردارهای شیمیایی به خصوص انواع حاوی «ترتینوئین» به دلیل اثرات جبران‌ناپذیر بر جنین بپرهیزید. اگر می‌خواهید بدون هیچ گونه نگرانی از عوارض لایه‌بردارها، پوست خود را لایه‌برداری کنید از لیف در حمام استفاده کنید.

صرف کرم ضد التهاب و خارش در حاملگی

استفاده از کرم‌های ضد التهاب و خارش را در دوران بارداری فراموش کنید، زیرا بیشتر این کرم‌ها دارای مواد مضر برای سلامت جنین هستند. توصیه می‌شود از مواد گیاهی مانند روغن نارگیل و زیتون برای بهبود خشکی و خارش پوست خود استفاده کنید. شاید مصرف پماد ویتامین ای و اسید آلفا هیدروکسی در اوایل بارداری بتواند در پیشگیری از ترک‌های پوستی دوران بارداری مؤثر باشد، اما تأثیر آن قطعی نیست. بنابراین هر چه کمتر با مواد شیمیایی تماس داشته باشید بارداری ایمن‌تری خواهید داشت.

مصرف پنکک و مرطوب کننده در بارداری

هر چند در میان لوازم آرایشی کرم پودر و پنکک آسیب کمتری ایجاد می‌کند، اما اگر صورتی پر جوش یا تحریک‌پذیر دارید استفاده از کرم‌های آرایشی چرب را در بارداری کنار بگذارید. این مواد می‌توانند پوست را حساس و جوش و آکنه را تشدید کنند.استفاده از مرطوب‌کننده‌ها در حاملگی منعی ندارد، ولی اگر برای جلوگیری از خشکی پوست خود در بارداری از آن‌ها استفاده می‌کنید بهتر است بدانید که خشکی پوست عمقی است و با چرب شدن سطح آن بهبود پیدا نمی‌کند.

مصرف کرم‌ها و ماسک‌های دست‌ساز خانگی در بارداری

در دوران بارداری می‌توانید از کرم‌ها و ماسک‌های دست‌ساز خود برای جلوگیری از تغییرات موقتی که روی پوست شما به دلیل بارداری ایجاد شده است، استفاده کنید. هر چند مصرف این کرم‌ها و ماسک‌ها بی‌خطر بوده ولی بهتر است همیشه مقدار کمی از آن را در قسمت کوچکی از پوست خود آزمایش کرده و در صورت عدم بروز واکنش حساسیتی با نظر پزشک خود آن را استفاده کنید.برای کنترل تغییرات موقتی پوست در دوران بارداری می‌توانید از چند لوسیون پیشنهادی استفاده کنید.

 

راه‌های رفع تیرگی پوست اطراف چشم

  • استفاده از دو تکه پنبه‌ی آغشته شده به شیر سرد روی ناحیه‌ی مورد نظر به مدت ده دقیقه
  • ناحیه‌ی مورد نظر را با ترکیب کره و زردچوبه چرب کنید
  • آغشته کردن قسمت مورد نظر با ترکیب آب خیار سرد با چند قطره روغن اسطوخودوس
  • ترکیب روغن زیتون و نمک را برای ده دقیقه در ناحیه‌ی مورد نظر قرار داده و سپس با آب شستشو دهید

راه‌های رفع ترک و تیرگی پوست

  • مصرف ژل آلوئه‌ورا روی ناحیه
  • آغشتن لکه‌ها با مخلوط صاف‌شده‌ی ترب ریزشده با آب لیمو که دو روز خارج یخچال مانده باشد
  • استفاده از مخلوط صاف‌شده‌ی خیار رنده شده با شیرِ درون یخچال روی لکه‌ها
  • مصرف ترکیب پوست لیمو و زردچوبه در مناطق ترک‌خورده و تیره
  • ترکیبی از روغن کنجد و روغن جوانه‌ی گندم با حجم‌های ۵۰ و ۱۰ میلی‌لیتر و ۲۰ قطره از روغن اسطوخودوس را قبل از خواب روی ترک‌ها قرار دهید.

استفاده از لوازم آرایشی بهداشتی پوست در دوران بارداری

هر نوع کرم، لوازم آرایشی  و حتی پمادهای درمانی پوست می‌توانند به راحتی از طریق منافذ پوست جذب و وارد گردش خون شوند. به همین دلیل اطمینان از ایمن بودن آن‌ها در زمان بارداری بسیار مهم است.اگرچه تحقیقات زیادی روی میزان تأثیر لوازم آرایشی بهداشتی در دوران حاملگی انجام نشده، اما احتیاط در هنگام استفاده و توجه به مواد به کار برده شده در آن‌ها بسیار مهم است. در این دوران باید از مصرف هر داروی خودسرانه‌ای به خصوص داروهای درمان آکنه بپرهیزید و داروها را با نظر پزشک مصرف کنید.

مواد مضر آرایشی در بارداری

لوازم آرایشی در بارداری

تأثیر سرب موجود در لوازم آرایش در بارداری

سرب یک نوع فلز و دارای عوارض بسیاری بر سلامت است که می‌تواند باعث مشکل نازایی، نقایص مادرزادی، سقط و پاره شدن زودتر از موعد کیسه‌ی آب دور جنین شود. این ماده در صورت ورود به بدن می‌تواند به وسیله‌ی سیستم گردش خون به درون جفت نفوذ کند و روی فعالیت طبیعی مغز جنین اثر نامطلوب بگذارد. از سرب در تولید بسیاری از لوازم آرایشی، رژ‌ها و حتی داروهای ضد جوش استفاده می‌شود. این ماده می‌تواند اثرات مضر و جبران‌ناپذیری بر بارداری داشته باشد. بنابراین توصیه می‌شود از هیچ نوع رژ شیمیایی در دوران حاملگی استفاده نکنید، زیرا سرب تنها یک نوع از انواع مواد مضر استفاده شده در رژ است. در صورت تمایل به استفاده از رژ ترجیحاً از انواع گیاهی آن که احتمالاً خطر کمتری دارند استفاده کنید.

تأثیر فتالات و پارابن لوازم آرایش در بارداری

یک ماده‌ی شیمیایی مضر دیگر «فتالات» است که اغلب در تولید لاک‌ها، خوش‌بوکننده‌ها، ادکلن‌ها و اسپری‌های مورد استفاده‌ی مو به کار می‌رود. فتالات می‌تواند باعث مشکلات مادرزادی، بیماری اندومتریوز در زنان و اختلال در غده‌های درون‌ریز شود. همچنین این ماده نقایصی را در دستگاه تناسلی جنین پسر ایجاد می‌کند.«پارابن» در بیشتر از دو‌ سوم  لوازم آرایشی و انواع کرم‌ها به عنوان ماده‌ی نگه‌دارنده استفاده می‌شود. از آن جایی که مصرف آن در دوران بارداری برای جنین پسر مشکل‌ساز است و سلامت وی را تهدید می‌کند، پیشنهاد می‌شود از مصرف آن خودداری شود. هر چند اثر پارابن ثابت نشده اما احتیاط لازم است.

دی‌هیدروکسی‌استون وتریکلوزان لوازم آرایش در بارداری

از ماده‌ی شیمیایی «دی‌هیدروکسی‌استون» در اغلب خوش‌بو‌کننده‌ها استفاده می‌شود و هنگام تماس با سطح پوست، با آن ترکیب شده و باعث ایجاد مشکلاتی برای جنین می‌شود.هرچند «تریکلوزان» یک ماده‌ی آنتی‌باکتریال است و به نظر مفید است و بیشتر درون محصولات بهداشتی مانند خمیر‌دندان و صابون استفاده می‌شود اما می‌تواند باعث مختل شدن فعالیت برخی غدد بدن، ناباروری و مشکلات عصبی و اختلال در رشد جنین شما شود.

اکسیبنزون وقطران زغال‌سنگ وآلومینیوم هگزا کلریدلوازم آرایش در بارداری

در اکثر ضدآفتاب‌ها ماده‌ای به نام «اکسیبنزون» استفاده شده که از راه پوست وارد بدن شده و روی رشد جنین تأثیر نامطلوبی دارد.به نظر می‌رسد زغال‌سنگ می‌تواند باعث بروز مشکلات عصبی و سرطان شود. این ماده بیشتر در محصولات آرایشی و رنگ‌های شیمیایی مو استفاده می‌شود.آلومینیوم هگزا کلرید ماده‌ی مضری است که در بیشتر محصولات کنترل‌کننده‌ی تعریق بدن استفاده می‌شود، به راحتی از راه پوست وارد بدن شده و برای جنین اختلالاتی را ایجاد می‌کند.

کرم‌های ضد آفتاب شیمیایی در بارداری

محصولات ضدآفتاب پوست را از تشعشعات آسیب‌رسان آفتاب محفوظ نگه می‌دارند. نتایج حاصل از بررسی تأثیر این محصولات بر حیوان مطلوب بوده و خطر کمی را نشان داده است. در حال حاضر اثرات مضری از ضد آفتاب‌ها بر جنین کشف نشده است.

مصرف مواد آرایشی گیاهی در بارداری

سویا یک گیاه با خاصیت هورمونی است که مستقیم تأثیر مضری بر جنین ندارد ولی می‌تواند بر عوارض بارداری شما مانند ماسک حاملگی (ملاسما: لکه‌های رنگی و بزرگ ناحیه صورت) اثر گذارد و باعث تشدید آن شود. پس در صورت مستعد بودن به این لکه‌های قهوه‌ای بارداری از مصرف محصولاتی مانند سویا و حتی روغن ترنج بپرهیزید.

0
دیدگاه‌های نوشته