آناندا

سبد خرید شما خالی است.

استفاده از لباس بارداری

پیراهن بارداری

لباس بارداری از ملزومات پوشاک قبل و بعد از زایمان است. مزیت‌های فراوانی که از پوشیدن این نوع لباس نصیب بانوان می‌شود از راحتی گرفته تا حفظ سلامتی مادر و جنین، آنقدر مهم است که لزوم توجه ویژه بانوان به این مورد را می‌طلبد.

تا مدتها پس از زایمان نیز بدن نیاز به شرایط خاص و استراحت دارد. ضمن اینکه بانوان در دوران شیردهی نیز با پوشیدن این نوع لباس بسیار راحت‌تر خواهند بود. در این مطلب به بررسی ماستفاده از لباس بارداری و حاملگی قبل و بعد از زایمان می‌پردازیم. در این مقاله از آناندا کالا در مورد استفاده از لباس بارداری، با ما همراه باشید.

پوشیدن لباس حاملگی در این دوران چه مزایایی دارد؟

انتظار برای تولد نوزاد تازه از شادترین دوران زندگی هر خانواده محسوب می‌شود. اما برای مادر باردار، توجه به شرایط این دوران نوع لباس تا سایر مراقبت‌ها از اهمیت‌ ویژه‌ای برخوردار است.

اکنون این سوال مطرح می‌شود که لباس بارداری چه ویژگی‌ها و مزایایی دارد که پوشیدن آن را تا این حد مفید  کرده است؟ در این بخش، به موارد مهم و استفاده از لباس بارداری و فواید پوشیدن آن در بارداری و پس از زایمان می‌پردازیم.

راحتی کامل با پوشیدن لباس بارداری

بدن زنان در دوران بارداری از نظر ظاهری تغییرات زیادی می‌کند. بزرگ و حجیم شدن شکم و افزایش وزن،  اصلی‌ترین این تغییرات هستند. بطوریکه پوشیدن لباس‌های قبلی با گذشت چند ماه از بارداری در عمل غیر ممکن می‌شود.

از طرفی برش و دوخت لباس حاملگی طوری است که بدن را در بهترین شرایط ممکن قرار می‌دهد. جنس پارچه و طرز برش این نوع لباس‌ به‌شکلی است که بتوان تا ماه‌ها از آن استفاده کرد بدون آنکه تنگ بوده یا به شکم فشار بیاورد.

علاوه بر پیراهن‌های مخصوص بارداری، شلوار و دیگر ملزومات پوشاک ویژه این دوره هم طوری تهیه می‌شوند که به بدن در این شرایط خاص فشار نیاورده و راحتی بانوان باردار را بطور کامل تامین کنند. برای مثال کمر این نوع شلوارها اغلب زیر شکم بسته شده و بخش کشسانی در آنها وجود دارد که شکم، با بزرگ شدن بتدریج در آن جا می‌گیرد. همینطور تاحدامکان از کاربرد زیپ، کمربند و دکمه اضافه در آنها ممانعت می‌شود.

لباس بارداری و راحتی پس از زایمان و در دوران شیردهی!

پس از زایمان، ماه‌ها طول می‌کشد تا بدن به شکل و سایز قبلی بازگردد. ضمن اینکه مادر برای نگهداری نوزاد تازه نیاز به آزادی حرکت دارد. استفاده از لباس‌های بارداری در این دوران نیز به همین دلایل مفید و کاربردی است.
هم چنین شیردادن برای مادران با چنین لباسی راحت‌تر انجام می‌شود. در همین ارتباط سوتین‌های ویژه بارداری و شیردهی موردی است که با کمک آن هم احساس راحتی بیشتری خواهید کرد و هم کار شیردادن را براحتی و آسانی انجام می‌دهید. با توجه به بزرگ و دردناک شدن سینه‌ها در این زمان، بهتر است به فکر سایز بزرگتر و راحت‌تری از این بخشلباس بارداری بویژه برای دوران پس از زایمان و شیردهی باشید.

لباس حاملگی بدن را در برابر سرما و گرما محافظت می‌کند

 یکی دیگر از این مزایا، حفظ بدن در برابر دمای نامناسب است. بسته به فصلی که ماه‌های پایانی بارداری در آن می‌گذرد و نسبت به شرایط آب و هوایی منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، جنس لباس بارداری مناسب متفاوت خواهد بود. اما در هر حال، لباس ویژه این دوران طوری انتخاب می‌شود که بدن را در دمای متعادل نگه دارد.
پارچه‌های مصرفی در لباس‌های حاملگی مرغوب اغلب از الیاف طبیعی و ضدحساسیت تهیه می‌شوند که در حفظ سلامتی بانوان قبل و بعد از زایمان نقش خوبی ایفا می‌کنند. رعایت این موارد در لباس‌زیر که تماس مستقیم و بیشتری با بدن دارند بسیار مهم است.

شکم‌بند حاملگی: تناسب اندام و پیشگیری از دردهای شکمی پس از زایمان!

 شکم‌بندها، بخش مهمی از لباس مخصوص این دوره هستند. پس از زایمان که دردهای شکمی زیاد می‌شود، پوشیدن شکم بند می‌تواند کمک زیادی به کاهش این دردها کند. بعلاوه این بخش از پوشاک حاملگی پس از زایمان باعث کوچک کردن شکم و پیشگیری از نفخ شکمی هم می‌شود. نکته‌ای که بسیار مورد توجه خانم‌ها بوده و استفاده از این شکم‌بندها را بین اغلب بانوان رایج کرده است.
گن‌های لاغری هم در این مورد نقشی حساس و دوسویه ایفا می‌کنند: از طرفی پوشیدن اینگونه گن‌ها به جمع شدن شکم و ران‌ها و بازگشت بدن به سایز طبیعی و اولیه کمک می کند. اما از سوی دیگر لازم است در استفاده از آنها احتیاط لازم را بخرج دهید تا فشار ناشی از پوشیدن گن به این اندام‌‌‌ها آسیب نرساند. به این منظور می‌توانید با کارشناسان فروش لباس بارداری مشورت و از نظرات آنها در این مورد بهره‌مند شوید.

آیا کفش بارداری هم بخشی از لباس این دوره است؟

بدون شک همینطور است! کفش و اهمیت آن در دوران حاملگی از موضوعات مهمی است که هر بانوی باردار باید توجه کافی به آن داشته باشد. غیر از افزایش وزن در بارداری، تغییر شکل بدن هم به فشار بیشتر بر کمر اضافه می‌کند. در صورت استفاده از کفش نامناسب این فشار باز هم بیشتر شده و به کمردرد و مشکلاتی در مهره‌های کمری منجر می‌شود.
پوشیدن کفش ویژه بارداری که با طراحی مدیکال و مخصوص این دوران ساخته می‌شود این مشکل را تا حد زیادی حل می‌کند. فشار وضع حمل طبیعی یا آثار جراحی سزارین نیز تا مدتی پس از زایمان پوشیدن کفش‌های پاشنه‌دار را برای سلامتی کمر نامناسب می‌کند. پس بهتر است کفش‌های دوران بارداری خود را بلافاصله دور نیندازید!

0
دیدگاه‌های نوشته