بهداشت روان در دوران بارداری

بهداشت روان یعنی اینکه احساس آرامش و امنیت در درون خود داشته باشیم و از اختلالات و بیماری های روحی و جسمی در دوران بارداری به دور باشیم و بتوانیم آنها را در زندگی خود کنترل کنیم. با توجه به اینکه ریشه اکثر بیماریهای جسمی ریشه روحی یا روان شناختی دارند، داشتن روح سالم در زندگی ما انسانها خیلی تاثیرگذار بوده و سلامت جسم ما را در رسیدن به بهداشت روحی تضمین می کند.

اهمیت بهداشت روان در دوران بارداری

دوران حاملگی یکی از اتفاقهای مهم و بسیار لذت بخش در زندگی زنان است و در واقع یکی از حساس ترین دوره های زندگی یک زن به شمار می رود.در این دوران تغییرات جسمی و روحی زیادی در زن ایجاد می شود. اهمیت این موضوع در این دوران به اندازه ای است که بسیاری از مشکلات در دوران بزرگسالی از شرایط نامناسب دوران جنینی و کودکی سرچشمع میگیرد و اگر مادر از بهداشت روان کافی برخوردار نباشد می تواند صدمات جبران ناپذیری بر جنین وارد کند که این خود می تواند زمینه سازی بسیاری از اختلالات جسمی و روحی در سالهای بعدی زندگی فرد باشد. آناندا با جمع آوری این اطلاعات مهم می تواند دوران حاملگی سالم و آرامی را برای شما مادران عزیز به ارمغان بیاورید.

تغییرات روحی و روانی در دوران بارداری

این تغییرات به سه بخش تقسیم می شوند که عبارتند از:
 • سه ماه اول حاملگی(قبول مسئولیت در دوران حاملگی)

سه ماه اول حاملگی،بسیار مهم و دارای اهمیت است چون شخص به عنوان یک مادر باید مسئولیت حاملگی خود را قبول کرده و وظایف مادر شدن را در همان ماه های اول حاملگی به انجام برساند، در این سه ماه اول بیشتر فکر و ذهن مادر درگیر عوارض حاملگی و تهدید سلامت جسمی خود و جنین است، که آیا جنین به لحاظ جسمی سالم است و مشکلی ندارد؟ و این امر باعث درگیری فکری و روحی مادر می شود. در این زمان مادر نیاز به همدلی و تقویت و افزایش اعتماد به نفس دارد، زنانی که برای اولین بار حامله می شوند فشار روحی و استرس آنها بیشتر است و اغلب بی حوصله ، بی قرار و از خستگی زودرس ، نگرانی و اضطراب شکایت دارند. بنابراین خیلی مهم است که ما بعنوان مادر این فشارها و استرس هارا قبول کنیم و بدانیم که چطور با آنها مقابله کنیم.
 • سه ماه دوم بارداری(احساس لذت همراه نگرانی)

تقریبا در ماه چهارم حاملگی جنین در وجود مادر حرکت می کند و این کاملا قابل حس و روئیت می باشد که تجربه ای بسیار لذت بخش و هیجان آور می باشد،تمامی مادران از این رو دوران خاطرات بسیار دلنشین و لذت بخشی دارند که اولین حرکات جنین خود را حس کردند ولی گاهی فشارهای روحی این دوران بقدری برای مادر زیاد بوده که او را وارد دوره ای از اضطراب و افسردگی کرده و با پیشرفت حاملگی و بروز تغییرات هورمونی نیاز به مراقبت بیشتری دارند و البته تا حدودی طبیعی می باشد ولی اگر شدت آنها زیاد شد حتما باید با پزشک متخصص صحبت کرد.
 • سه ماه سوم بارداری(ترس از زایمان)

در این سه ماهه به دلیل رشد جنین و بالا رفتن وزن مادر، حرکت مادران کند شده و به سختی می توانند خودرا حرکت دهند، از طرف دیگر ذهن مادر درگیر سر رسیدن زمان زایمان می باشد که این خود باعث استرس و نگرانی میشود که با کاهش خواب در این دوره خصوصا ماه آخر همراه است،دراین دوران ترس از زایمان سخت و بدنیا آوردن کودک ناهنجار برای اکثر مادران وجود دارد و البته بدون حمایت روحی و روانی خانواده این ترس ها افزایش می یابد و منجر به اختلالات روحی از جمله افسردگی و اضطراب بیش از حد می گردد. بنابراین در این دوران بسیار مهم ، حمایت خانواده خصوصا همسران از اهمیت زیادی به شمار می آید و مانع از بروز آسیب های روحی و روانی در مادران می شود.

وظایف همسران در ایجاد بهداشت روانی دوران بارداری

دوران حاملگی را بعنوان یک مرحله حساس زندگی مشترکشان پذیرفته و سعی کنند اطلاعات علمی لازم در این خصوص را بدست آورده تا با آگاهی کافی بتوانند با تغییرات بحران های این دوران مواجه شوند و مرتفع سازند.
 • سعی در ایجاد محیط و فضایی امن وتوام با آرامش و آسایش روانی و جسمانی برای زن داشته باشند.
 • باناراحتیهای دوران بارداری زن مانند  تهوع،استفراغ و غیره اظهار همدلی و همدردی کرده و در صورت بروز نشانهای ناراحت کننده و خطرناک با پزشک تماس بگیرند.
 • در انجام کارها و فعالیت که تا آن زمان به عهده زن بوده ، همکاری و مشارکت کنند تا زن احساس خستگی ، ناتوانی و درماندگی نداشته باشد.
 • سعی کنند اضطراب و نگرانیها، خیال پردازی های زن را درک کرده و با او همدلی و همفکری کنند.
 • برای ویزیت ماهیانه پزشک حتما اورا همراهی کنند و پزشک هم در هرملاقات با زن حامله،به او فرصت بدهد تا درمورد ترس ها و نگرانی هایش صحبت کند و همچنین در پاسخگویی به سوالاتش وقت کافی بگذارد تا به این ترتیب آرامش و اطمینان بیشتری به او داده شود.
  آناندا تلاش می کند، دانش و نگرش شما عزیزان را در این زمینه به گونه ای ارتقا دهد که همگان باور کنند بارداری پدیده ای مقدس و طبیعی است و این امر باعث آرامش و دلگرمی شما شود.      
بهداشت روان در دوران بارداری و جمله قشنگ برای نوزاد
بهداشت روان در دوران بارداری

واکنش های زن باردار:

۳ ماهه اول حاملگی :

در ۴ ماهه اول بارداری مادر حس خاصی دارد چون جنین به تازگی جزء خاصی از بدن شده اشت در این دوران خانم باردار دچار ترس و اضطراب زایمان و همچنین کم شدن امیال نسبت به شوهر خود می شود و همچنین حس اینکه یه موجود زنده درون شکم اوست می تواند در اوایلش با اضطراب همراه باشد .

۳ ماهه دوم حاملگی :

در این برهه جنین کم کم رشد می کند و درون شکم مادر باردار لگد می زند و وابستگی احساسی بین مادر و نوزادش ایجاد می شود البته استرس برای از دست دادن کودک نیز می تواند دلیلی بر افسرده شدن مادر شود . از سه ماهه دوم به بعد نقش همسر در آرامش و التیام یافتن مادر بسیار زیاد می شود و با توجه به همسرتان می توانید فشار زیادی از روی دوش او بردارید .

۳ ماهه سوم حاملگی :

با افزایش سایز شکم مادر و بزرگ شدن جنین مادر قادر به پوشیدن لباس های قدیمی خود نمی باشد و با پوشیدن لباس های گشاد دچار افسردگی خواهد شد در این زمان بهتر است از لباس های مخصوص بارداری که با طراحی خاص خودش فرم بدن را بهتر نشان می دهد استفاده کنید . برای خرید لباس بارداری از وبسایت رسمی آناندا که تولید کننده مستقیم البسه بارداری می باشد نیز می توانید بهره ببرید .

بهداشت روان در دوران بارداری و لحظات شیرین داشتن نوزاد
بهداشت روان در دوران بارداری و لحظات شیرین داشتن نوزاد

پیشنهادات نهائی :

 • دلداری همسر و توجه زیاد همسر می تواند فشار زیادی از استرس و نگرانی مادر را کم کند .
 • خانم باردار می تواند با شرکت در جلسات خانم های بارداری و دورهمی ها حس بهتری پیدا کند و از تنها بودن و افسردگی در بیاید .
 • همچنین پس از بارداری می تواند کم کم با ورزش ها و همچنین پیاده روی و نرمش های صبحگاهی نشاط خود را دوباره به دست آورد .
 • در صورت وجود مشکلات روحی شدید می توانید از متخصصان بهداشت روان و سلامت در خانه های بهداشت استفاده کنید .
 • بهتر است پس از زایمان به مسافرتی تفریحی مثل تور کیش بروید تا روحیه ای تازه کنید .
 • خرید لباس بارداری و همچنین خرید مانتو بارداری و شومیز بارداری همواره یکی از مفرح ترین و بهترین لحظاتی می باشد که می تواند روحیه شما را تازه کند و سعی کنید این موهبت را از دست ندهید که البته پیشنهاد جامع در باره خرید لباس بارداری و سوال لباس بارداری از کجا بخرم را قبلا توضیح داده ایم .

One thought on “بهداشت روان در دوران بارداری

 1. Pingback: در دوران بارداری شیک پوش باشیم | لباس بارداری شیک | لباس فانتری|آنانداکالا |فروش بدون واسطه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonتماس